У «Житомиргазу» протягом минулого року відносини з теплопостачальними підприємствами, м’яко кажучи, були напружені. Сьогодні ситуація змінилася?
Протягом 2016 року теплопостачальні підприємства області тримають в напрузі як споживачів, так і «Житомиргаз», який забезпечує доставку газу підприємствам ТКЕ. Насамперед безвідповідальним ставленням до розрахунків за газ. На сьогодні картина майже не змінилася. Якщо теплопостачальні підприємства міста Новограду-Волинського вчасно розраховуються за розподіл, то Бердичева, Коростеня, Малина і Житомира мають борг 25,8 млн гривень. Очолює перелік боржників «Житомиртеплокомуненерго», який постачає теплову енергію житомирянам. Його борг станом на 1 січня 2017 року складає 16,2 млн гривень.
Чи може стати цей борг причиною відключення котелень Житомира від газопостачання?
Фактично «Житомиртеплокомуненерго» ставить під загрозу опалювальний період в місті. Адже відповідно до Кодексу газорозподільних систем «Житомиргаз», як оператор газорозподільних мереж, повинен припинити доставку газу «Житомиртеплокомуненерго». Підстава – несвоєчасна та неповна оплата послуг з розподілу природного газу за договором.
«Житомиртеплокомуненерго» – комунальне підприємство Житомирської міської ради. Керівництво міста також несе відповідальність за його фінансову дисципліну, чи не так?
Вплив на фінанси свого ж таки комунального підприємства міська рада, звісно, має. Зокрема, на останній сесії з міського бюджету було виділено 3,7 млн грн на погашення заборгованості перед ПАТ «Житомиргаз». Але, по-перше, ці кошти були виділені тільки після того як наша компанія вжила вичерпних заходів, що передбачені чинним законодавством, і припинила розподіл газу котельням міста. Чомусь влітку ряд повідомлень від «Житомиргазу» про загрозу відключення в опалювальний період жодним чином не розглядалися. Складається враження, що «Житомиртеплокомуненерго» та міськрада чекали до останнього, провокуючи відключення. По-друге, виділена на сесії сума – це лише 20% від загальної суми заборгованості, що утворилася на 1 січня 2017 року. А за ввесь четвертий квартал 2016 року комунальне підприємство досі не розрахувалося. Хоча міський голова у листі від 13 жовтня 2016 року гарантував оплату у повному обсязі.
Наскільки сума у 16,2 млн гривень, яку боргує «Житомиртеплокомуненрго», є вагомою для вашої компанії?
Звісно, ця мільйонна заборгованість є перешкодою у виробничій діяльності підприємства. Для порівняння – 16 млн гривень – це два місячні фонди оплати праці 2 тисяч працівників «Житомиргазу». Тому коштів не достатньо ні на зарплату працівникам, ні на закупівлю паливно-мастильних матеріалів і обладнання для проведення опалювального сезону.
Виходить, що взимку, коли зростає кількість викликів аварійної служби 104, у центрах обслуговування обслуговується рекордна кількість житомирян, фахівці «Житомиргазу» через системні борги тепловиків можуть не отримати зарплату за попередній місяць?
Основним джерелом коштів для фінансування всіх видатків товариства є тариф, затверджений держрегулятором – НКРЕКП. Інших джерел для фінансування своєї діяльності «Житомиргаз» не має. Тому заборгованість з боку підприємств ТКЕ дійсно призводить до того, що технічні служби компанії не можуть повноцінно здійснювати обслуговування газових мереж та у повній мірі виконувати інвестиційну програму, затверджену тим-таки державним регулятором. Натомість на неодноразові звернення «Житомиргазу» до Житомирської міськради досягти компромісу в питанні господарської діяльності отримуємо або звинувачення у нібито незаконних діях, або ігнорування. Так, досі не маємо відповіді на надісланий 11 січня лист щодо вирішення питання заборгованості «Житомиртеплокомуненерго».
«Житомиргаз» же свої обов’язки оператора газорозподільних мереж виконує вчасно та у повній мірі, хоч і в умовах жорсткої економії, але забезпечує обслуговування газових мереж та стабільну доставку газу для житомирян. При цьому сплачує всі комунальні послуги та податки.