Контакт-центр (0412) 558-004
 
Контакт-центр (0412) 558-004

Пресрелізи

22.04.2019 / 16:12

Тариф ПАТ «Житомиргаз» на розподіл газу є збитковим

Тариф на розподіл природного газу ПАТ «Житомиргаз» є економічно необґрунтованим, що призвело до збиткової діяльності підприємства впродовж останніх років. За підсумками минулого року збиток компанії від розподілу газу склав 195,7 млн грн. В поточному році через дії Мінернеговугілля та НКРЕКП в ПАТ «Житомиргаз» отримає ще близько 244,2 млн збитків.
Рішення Регулятора, щодо штрафу за приведення об'ємів природного газу до стандартних умов, буде оскаржено в суді Рішення Регулятора, щодо штрафу за приведення об'ємів природного газу до стандартних умов, буде оскаржено в суді ФОТО: ПАТ "Житомиргаз"

Основною збитковою статтею витрат для компанії є виробничо-технологічні витрати (ВТВ). Відповідно до чинного законодавства, їх обсяги затверджуються Міненерговугіллям згідно з розрахунками газорозподільних компаній. Оператори ГРМ здійснюють його, керуючись наказами профільного міністерства. ПАТ «Житомиргаз» надано розрахунки до Міненерговугілля на ВТВ на 2016 рік в обсязі 45 156 тис. куб м, однак затверджено було лише 27 896 тис. м куб.

ПАТ «Житомиргаз» вимушено купувати послугу балансування у ПАТ «Укртрансгаз», так як 50% доходів підприємство отримує пільгами та субсидіями, які не є грошовими коштами, однак ними можна розрахуватися за послугу балансування з Укртрансгазом. Середня вартість цієї послуги в минулому році склала 11201,8 грн/тис куб м. На ці кошти газорозподільна компанія змогла придбати тільки  14 425,9 тис куб м газу.

При цьому, з 2016 року суттєво зросли інші статті витрат. Мінімальна заробітна плата зросла з 1378 грн до 4173 грн, вартість дизельного пального на АЗС зросла з початку 2016 року з 16,82 грн/літр до  28 грн/літр станом на початок березня 2019 року. Індекс інфляції за той же період склав більше 35%, а індекс цін виробників промислової продукції зріс більше ніж на 66%.

Голова НКРЕКП нещодавно виступила з ініціативою зміни стандартних умов. В Регуляторі пропонують відмовитись від «газпромівських» 20 градусів за Цельсієм до 0 градусів за Цельсієм, які прийняті в європейських країнах. Нагадаємо, що Європейське енергетичне співтовариство також пропонувало Україні змінити цей стандарт. Це дозволило б практично нівелювати коефіцієнти для кінцевого споживача, які б були близькими до одиниці.

Ми вважаємо, що побутові споживачі газу стали заручниками незавершених реформ в енергетичному секторі. В 2015 році після прийняття закону «Про ринок природного газу» планувався перехід до оплати за газ в  енергоодиницях. Це дозволило б зняти питання про приведення газу до стандартних умов взагалі. Однак цього так і не відбулося.

Більшість лічильників, які встановлено у споживачів, рахують об’єм газу в робочих умовах - без корекції температури та тиску. Щоб врахувати “температурну” різницю і застосовуються коефіцієнти. Взимку використовуються коефіцієнти більші за одиницю і рахунок за газ буде вищим, а влітку – навпаки 

Розмір коефіцієнту залежить від місяця року, області, в якій знаходиться абонент та місцезнаходження лічильника. Навіть відстань до лічильника від входу в приміщення має значення. Тому коефіцієнти можуть відрізнятись у споживачів з ідентичним обладнанням, що живуть в однакових будинках.

 

Джерело: